Европол објавио 11 начина: Ево како да безбедно и сигурно купујете из фотеље
Европска полицијска служба (European Police Office) упозорава на проверу кључних ставки како корисници не би били преварени приликом on-line куповине
Популарна „куповина из фотеље“ постала је свакодневница грађанима са Запада. У Србији пак овај тренд тек је у порасту, како због неупућености потрошача тако и због трговаца, који су ову опцију тек одневдавно понудили.
Прочитајте још: БЕЗБЕДНОСТ НА ИНТЕРНЕТУ: Три лоше навике опасне по податке сваког корисника
Најпродаванији артикли преко интернета у Србији, како показују последњи подаци, свакако су апарати за кућу, мали кућни апарати, али и гломазнија бела технка.
Фото: Pixabay
Такође, многи грађани који купују са интернета чешће се опредељују за домаће трговце, а разлози за то су првенствено страх од висине трошкова царине, као и страх да куповином робе са страног сајта немају коме да изјаве рекламацију.
Прочитајте још: Да ли купујете онлајн? То може имати велике ПОСЛЕДИЦЕ по ваше ЗДРАВЉЕ
Савети Европске Уније
Европол је објавио савете за сигурну куповину преко интернета који би требало да помогну да се смањи
број онлине превара. Коришћење кредитне картице је сигуран метод плаћања приликом онлине куповине све док водите рачуна приликом плаћања као и у било којој другој куповини.
- Купујте од проверених извора, користите марке и продавнице које су вам познате или које сте већ користили и проверавајте како су оцењени продавци од којих купујете на страницама као што су Amazon и eBay.
- Проверавајте трајна плаћања. Пре него што пошаљете податке о својој кредитној картици за плаћање трајних услуга преко интернета, сазнајте како можете прекинути ту услугу.
Фото: Pixabay
Прочитајте још: Заштитите се: Како корона вирус утиче на повећање сајбер криминала?
- Многи интернет трговци ће од вас тражити да чувају ваше податке о плаћању: Добро размислите пре него што пристанете и упознајте се са свим ризицима које таква одлука доноси.
- Користите кредитне картице при онлине куповини. Већина кредитних картица има добру политику заштите купца. Уколико нисте добили оно што сте наручили, издавач кредитне картице ће вам вратити новац.
- Проверите да ли је пренос података прикладно заштићен. Потражите иконицу катанца поред URL адресе и користите HTTPS и SSL протоколе када сте на интернету.
- Увек спремите сва документа везана за вашу онлине куповину. Можда вам буду потребни да утврдите услове продаје или докажете да сте платили робу. Уколико не купујете одређени производ или услугу, немојте давати податке о својој кредитној картици.
Фото: Pixabay
- Када купујете онлине од друге особе, немојте слати новац унапред. Ако је могуће, договорите се да прво добијете робу.
Прочитајте још: ОПРЕЗ! Можда сте жртва "БЕНЧИНГА" или "МОСТИНГА", а да тога нисте ни свесни - ево шта то ЗНАЧИ!
- Немојте слати новац никоме кога не познајете: Уколико вам се неко обрати онлине и тражи новац, размислите да ли би дали исти износ новца непознатој особи коју сретнете на улици.
- Никада никоме немојте слати број картице, ПИН или друге податке о картици путем електронске поште.
- Избегавајте онлине куповину на страницама које не користе потпуну верификацију (Verified by Visa/MasterCard Cesure Code).
- Никада не шаљите податке о картици у незаштићеној електронској пошти: Неке онлине трговине изван Европе траже да им доставите копију своје картице или пасоша путем факса као гаранцију.