· · Коментара: 0
САЈБЕР НОВАЦ

Највеће светске банке припремају дигиталну валуту - ево шта то значи

Нови облик електронског новца је дигитализована верзија већ постојеће валуте, под надзором централне установе на неком подручју.

business-3159208_960_720.jpg
Фото: Pixabay

Канадска централна банка, Банка Енглеске, Банка Јапана, Европска централна банка, Банка Краљевине Шведске и Швицарска народна банка, заједно са Банком за међународна поравнања, формирале су радну групу за размену искустава са циљем потенцијалног увођења дигиталне валуте у својим земљама.

И док крипто-валутама, биткоинима и етхереумима не управља централни орган, дигитална валута је дигитализована верзија већ постојеће валуте, под надзором централне установе на неком подручју.

Прочитајте још: БЕЗБЕДНОСТ НА ИНТЕРНЕТУ: Три лоше навике опасне по податке сваког корисника

На челу радне групе центалних банака је шеф Иновационог Хуба Банке за медународна поравнања и заменик гувернера Енглеске банке. 


Фото: Пиxабаy

На размишљање о дигиталној валути централне банкарске установе подстакнуте cу сличним производима различитих компанија, пре свега Facebook Libra и потенцијалним претњама по стабилност глобалног финансијског система до којих може довести масовна појава нерегулираних дигиталних валута.

Прочитајте још: Селфи стик је отишао у пензију, а заменила су га три нова уређаја

Централна банка Народне Републике Кине већ је пласирала своју властиту дигиталну валуту.

Дигитална валута није крипто-валута

Оно што је заједничко дигиталној и крипто валути је технологија на којој се темеље: blockchain. То је дигитална “књига” међусобно нераздвојно повезаних записа о трансакцијама, којима се не може манипулисати и којима може приступити већи број корисника.

Пошаљите Коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.