Шта је са СРПСКИМ ТУРИЗМОМ? Резервације се масовно ОТКАЗУЈУ, сви путују у ПОСЛЕДЊЕМ МИНУТУ
У Београду је отворено 35 хотела и у њима је попуњена свака десета соба.
Компетан туризам је постао "ласт минит", јер се масовно отказују резервације и тражи новац назад. Ово је нарочито изражено у већим градовима у последњих неколико дана, јер људи осећају несигурност од ковида 19, али и протеста који су били.
Прочитајте још: Неки ће бити и ПРОТЕРАНИ! Како се враћају ЗАРАЖЕНИ СРБИ из Грчке? Постоје ТРИ варијанте
Ако је за утеху, ситуација је иста у Софији, Будимпешти, Бечу, Прагу....
- Земље ЕУ немају намерну да отварају границе да би стимулисале своје грађане да путују по отаџбини, што је и безбедније за њих, а једино ми стимулишемо одмор у иностранство - каже Георги Генов, директор ХОРЕС Удружења хотелијера.
Завршено још пет хотела у Београду, али никада нису отворени...
Ситуација у хотелима Србије је далеко од добре. Нарочито је лоше у престоничким хотелима где је отворено 35 објеката, односно сваки трећи. У јуну је било отворено 48 београдских хотела.
- Од почетка године у Србији је категорисано пет нових хотела и још један у околини, а не могу да кажем да су отворени, јер нису ни имали прилике да почну да раде - истиче Генов.
Број резервација пао испод 5%
У Новом Саду је отворено 11 хотела и попуњени су 19,5 одсто. У Крагујевцу и Нишу је отворено пет, односно шест објеката и раде са око шест одсто капацитета. У градским хотелима одседају искључиво пословни људи или странци који живе у овим објектима, јер туриста уопште нема.
Прочитајте још: Овогодишње летовање ће, можда, бити СТЕЈКЕЈШН, а да ли знате шта је то?
После благог опоравка српског туризма у јуну, у последњих неколико дана број резервација је пао на око пет одсто!
Промет у ресторанима је до 25 одсто.
- Гости су од прошлог понедељка почели да отказују резервације плашећи се повећаног броја заражених, а од почетка протеста су почели да отказују и смештај у бањама и на планинама и сада траже и аванс - истиче председник Удружења хотелијера Геори Генов.
Удружење хотелијера је веома забринуто зато што је и промет у градским ресторанима до 25 одсто, односно, промет је за 75 одсто мањи него лане у истом периоду!
Бање су зарађивале од улазница за базене.
Међутим, још је опасније то што бање током јула и августа оставарују половину годишњег промета, јер велики прихода долази од продаје улазница за отворене базене.
- Хотелијерима једино преостаје да чисте, перу, бришу и поштују мере здравствене заштите, да чувамо здравље и објекте - истиче Генов.
Прочитајте још: Најпопуларнији сувенир НА СВЕТУ кошта 117 динара и купио га је сваки ТУРИСТА, а да ли сте знали да су измишљени због КОСМОНАУТА?
У Удружењу хотелијера кажу да се многи власници објеката носе мишљу да затворе хотеле на девет месеци. То не би била заједничка него појединачна одлука.