Možda baš ovu VOĆKU jedete svakodnevno, ali niste znali da vas ŠTITI OD RAKA
Citrusi sprečavaju formiranje azotnih jedinjenja koja uzrokuju rak, borovnice štite DNK ćelije...
Blagotvorno delovanje voća na naš organizam dobro je poznata činjenica zbog obilja vitamina, koje tim putem unosimo u organizam.
Ipak, osim spiska vitamina, kojima svaka sveža voćka obiluje, samo nede voćke u sebi sadrće i sastojke koji se na poseban način vezuju za materije u organizmu i sprečavaju razvoj kancerogenih ćelija.
Pročitajte još: Biljka OČAJNICA pomaže kod lečenja NEPLODNOSTI kod žena, a ovo su RECEPTI
U nastavku vam donosimo spisak najučinkovitijih voćki, koje će osim jačanja organizma, doprineti i zaštiti od najopasniih bolesti.
Citrusi i brokoli
Grejpfrut, pomorandže i brokoli bogati su vitaminom C. Ovaj vitamin sprečava formiranje azotnih jedinjenja koja uzrokuju rak. Voće i povrće smanjuje rizik od raka jednjaka, mokraćne bešike, raka dojke, grlića maternice, želuca i debelog creva. Potrebno je unositi ga svakodnevno.
Pročitajte još: U carskoj Rusiji važio je za IZUZETAN LEK, a izlečio je Čehova i Tolstoja - sada ga možete spremiti sami kod kuće
Foto: Pixabay
Borovnice
Vitamin C iz borovnica štiti DNK ćelija, vezuje slobodne radikale i sprečava nastajanje kancerogenih materija. Borovnice su odličan izvor flavonoida, posebno antocijana, koji ima izvrsna antioksidantska i protivupalna svojstva i održava zidove krvnih sudova elastičnim.
Pročitajte još: Na Staroj planini raste biljka koju MORA da ima svaka kuća
Antocijan, pigment rastvorljiv u vodi, koji borovnici daje lepu ljubičastu boju, smanjuje rast i podstiče samouništenje ćelija raka usne duplje, dojke, debelog creva i prostate. U ispitivanjima na životinjama pokazalo se da borovnice smanjuju ciste, karcinom jednjaka, predkancerogene promene u debelom crevu i smanjuju rizik od raka dojke.
Pročitajte još: Ova biljka raste kao KOROV, a čaj od nje vam može mesečno uštedeti i do 4.000 DINARA!
Takođe, dijetalna vlakna, kojima obiluju, smanjuju izloženost ćelija kancerogenim materijama, a zdrave bakterije iz creva koriste sastojke borovnica za izradu kratkog lanca masnih kiselina, koje štite ćelije debelog creva.
Smatra se da borovnice među voćem imaju najviše antioksidativne moći, uglavnom zbog svojih mnogobrojnih fitohemikalija (antocijana, katehina, kvercetina i drugih flavonoida) kao i elaginske kiseline, koja ima antikancerogeno dejstvo koje može da uspori rast i širenje ćelija raka.
Jabuke
Dijetalna vlakna mogu da deluju na nekoliko načina u smanjivanju rizika od raka, između ostalog i tako što pomažu kontrolisanje telesne težine. Dobre bakterije mogu da koriste pektin i veći deo dijetalnih vlakana jabuke za stvaranje zaštite od raka za ćelije debelog creva.
Pročitajte još: Na Staroj planini raste biljka koju MORA da ima svaka kuća
Kora jabuke sadrži trećinu ili više korisnih materija.Tako se oko 80 odsto kvercetina nalazi u kori, pa nemojte da je gulite. U laboratorijskim istraživanjima, flavonoidi, poput kvercetina i tritepenoida, usporavaju razvoj raka debelog creva, pluća i dojke u nekoliko faza razvoja.
Antioksidantsko dejstvo može direktno da utiče na rast ćelija raka. Kad je reč o istraživanjima na ljudima, neke od njih pokazuju da ljudi koji jedu puno jabuka imaju manji rizik od raka, posebno debelog creva, pluća i dojke.
Pročitajte još: Ovaj napitak ruskih careva MORA da prođe kroz planine, pustinje i stepu, a PROČITAJTE i zašto
Paradajz
Paradajz u svom sastavu broji dosta likopena, koji inače spada u jedan od najjačih i najefikasnijih antioksidanta. Posebna pažnja kada je čoveko zdravlje u pitanju, posvećuje se kuvanom paradajzu i soku napravljenom od njega.
Takođe, ovo poznato povrće bogato je vitaminima B, C i E, a takođe se može pohvaliti sa velikom količinom gvožđa, bakra, mangana i mnogo kalijuma.
Paradajz sadrži likopen koji sprečava rak prostate. Važan je antioksidans koji sprečava razvoj i drugih vrsta raka.