MAGAZIN EKSKLUZIVNO OTKRIVA: Srpski hotelijeri DOBILI PEČAT! Evo šta to znači!
Svi hoteli u Srbiji koji prođu higijenski tretman dobiće pečat koji garantuje da su bezbedni da primaju goste.
Pečat "Čisto & sigurno" garantuje da je objekat čist i bezbedan, a dobiće ih hoteli i restorani koji ispune više od 50 strogih stavki Protokola. Prepoznatljiv pečat je kreiralo Poslovno udruženje hotelsko-ugostiteljske privrede Srbije HORES, po ugledu na evropske zemlje. Kada vide ovaj pečat gosti će znati da je objekat adekvatno pripremljen za suzbijane virusa.
Pročitajte još: Sledećeg vikenda počinju grupne ture po Srbiji, KOSOVO i METOHIJA na vrhu liste
Članice udruženja HORES dobiće besplatno ovaj pečat, a ostali objekti će morati samo da pokriju troškova dolaska komisije. Smernice protokola pripremila je radna grupa HORES-a sastavljena od preduzetnika uz preporuke medicinskih stručnjaka Svetske zdravstvene organizacije i Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut".
Hotelijeri će dobiti detaljne protokole.
- Hotelijeri će uskoro dobiti detaljne protokole koje treba da ispune, posle čega će na vidnim mestima biti pokriveni pečatom koji će gostima biti signal da su "sigurni i bezebdni" - kaže Georgi Genov, direktor HORESa.
Zaposleni će češće ići na pauzu zbog opreme.
Prva tačka Protokola je nalog za generalno čišćenje hotela po sektorima. Zaposleni će biti obučeni kako da se ponašaju od trenutka kada uđu u objekat, a posebne smernice će dobiti obezbeđenje koje dočekuje goste. Objekti će dobiti spisak specijalnih sredstava za dezinfekciju, a čišćenje će biti apsolutno detaljno. Zaposleni će ići češće na pauzu, jer je nošenje zaštitne opreme zamorno.
- Hotele će mesečno svaka soba koštati 72 evra po sobi, jer sva ta zaštitna sredstva nisu jeftina, ali gosti će biti mirni kada zakorače u takav objekat - ističe Genov.
Nema više kečapa, u lift i toalet ulazi po jedna osoba
Gosti više neće moći da koriste kečap, senf, sosove, ulja, so, šećer, čajeve i slične stvari koje se prenose po stolovima. U liftu će se istovremeno voziti samo jedna osoba. I u toalet može da uđe samo po jedna osoba, što će naročito teško pasti ženama. Pre ulaska u restoran gosti će morati da dezinfikuju ili operu ruke. Meni će biti na papiru i bacaće se posle upotrebe.
- Cilj je da se podstakne oporavak hotela i restorana, ali i da se zaštite gosti i zaposleni - ističe Genov.
Dakle, na ulazu u objekte postojaće dezo-barijere, a nove na ulazu u restoran i ponovo u kuhinju. Posebna pažnja će biti posvećena sprečaravanju "legionarske bolesti", za koju postoje posebne instrukcije.
Pročitajte još: Poslednja prestonica srpskih despota, a o hrani koja se tamo služila danas se snimaju emisije (Foto)
Dokument je struktuiran u tri makro područja: prvi deo opštih preporuka, drugi - od posebnih zahteva za podsektore (Recepcija restorani, barovi, domaćinstvo ugostiteljstvo...) i treći deo, koji je sastavljen od tehničko-naučnog priloga za dalje informacije o virusu COVID-19, koji još izaziva pandemiju.
Ovaj protokol je urađen po ugledu na Svetski savet za turizam o čemu možete čitati KLIKOM OVDE