Zaštite kožu faktorom bez hemikalija - SAMI NAPRAVITE ULJA
Preparati koje možete napraviti ih sami, podjednako su učinkoviti, a najveća prednost je odsustvo toksičnih sastojaka
Prirodni preparati koje možete potražiti u prirodi i napraviti ih sami, podjednako su učinkoviti, a najveća prednost je odsustvo toksičnih sastojaka. Prirodna sredstva za zaštitu kože posebno se preporučuju ljudima s osetljivom kožom, osobama sklonima alergijama i deci.
Pročitajte još: Pripremite se za sandale! Ova tri ULJA najbolji su lek za uporne gljivice na noktima
Biljna ulja najbolje je kombinovati s prirodnim mineralima poput cinkovog oksida, titanijevog dioksida ili ekstrakta algi. Biljna ulja štite od UVB zračenja, koje uzrokuje opekline, dok minerali filtriraju UVA zračenje, koje uzrokuje starenje kože i deluje na pigmentaciju. Ipak, imajte u vidu da ovi prirodni preparati ne mogu da dostignu maksimalan zaštitni faktor i da bi po najjačem suncu trebalo da se sklonite u duboki hlad.
Umesto kreme mažite kožu zelenim čajem.
Zeleni čaj
Umesto standardne kreme za sunčanje možete iskoristiti zeleni čaj. Skuvajte malo jači čaj napravljen od dve kašičice suvog čaja na 500 mililitara ključale vode, ostavite da se ohladi i nanesite ga na telo uz pomoć kuglice vate.
Krem od pčelinjeg voska
Pripremite pola šoljice bademovog ili maslinovog ulja, po 50 mililitara kokosovog ulja i istopljenog pčelinjeg voska, po dve supene kašike cinkovog oksida i maslaca, eterično ulje po izboru. Na laganoj vatri otopite ulja, maslac i vosak. Skinite s vatre i ostavite da se malo ohladi, pa potom u hladnu smesu dodajte cinkov oksid. Prilikom korišćenja cinkovog oksida pazite da ga ne udišite. Mešajte dok ne dobijete ujednačenu smesu.
Pročitajte još: Pšenica sprečava RAK i krije tajnu VEČNE MLADOSTI
Krema sa aloe verom
Pripremite 100 mililitara čistog aloe vera gela iz apoteke, 20 kapi ulja od semenki šargarepe, 5 supenih kašika ulja pšeničnih klica, supenu kašiku konopljinog ulja i 5 kapi lavande. Pomešajte sve i pre upotrebe dobro promućkajte. Ulja i maslac treba da budu nerafinirani.
Šargarepa
Možete napraviti zdrav pomfrit od šargarepe. Oljuštite šargarepu i isečete na štapiće od 2,5 centimetra, stavite u obloženu tepsiju s dve kašike maslinovog ulja i malo soli. Pecite 30 minuta na 400 stepeni.
Što crveniji paradajz to bolje za kožu.
Paradajz
Što je crveniji paradajz sadrži više likopena. Ovaj dragoceni sastojak lakše se apsorbuje kada je paradajz skuvan, pa se preporučuje konzumiranje sosa od paradajza, supe i pirea dan pre odlaska na plažu. Takođe, paradajz smanjuje crvenilo nakon sunčanja.
Povrće tamne boje
Što je boja povrća tamnija, hranljivije je i sadrži više antioksidansa, koji štite od slobodnih radikala. Tokom leta jedite što više sirovog povrća sa dodacima - sveže isceđen sok limuna ili limete s uljem od semenki grožđa.
Tamno povrće sadrži antioksidanse.
Lubenica
Ako jedete crveno voće i povrće, sprečićete crvenilo. Likopen, ista dobra stvar koja se nalazi u paradajzu, može sprečiti da pocrvenite kao rak. Pomešajte lubenicu isečenu na kockice, feta sir takode isečen na kockice, dodajte nekoliko svežih listića nane i malo ekstradevičanskog maslinovog ulja.
Pročitajte još: Bacite kozmetičke kreme, FLEKE po lice ulanjaju ovih 9 PRIRODNIH preparata
Kurkuma
Najnovije laboratorijske studije pokazuju da kurkuma pomaže u zaštiti ćelija epiderma od oštećenja koje uzrokuju ultraljubičasti B-zraci. Ova korenasta biljka iz familije đumbira ključan je sastojak indijskog karija, ali je njena upotreba znatno šira.